A szerelmesek ünnepeként világszerte elterjedt Bálint/Valentin-napot február 14-én ünnepeljük. De ki is volt Bálint és milyen szokások kapcsolódnak az ünnephez?
A Legenda Aurea* szerint
Szent Bálint nevének jelentése: „Bálint (Valentinus) annyit tesz, mint valorem tenens, ‘erőt bíró’, azaz a szentségben állhatatos; vagy valens tyro ‘erős újonc’, azaz Krisztus katonája. Az a katona erős, aki sohasem bukott el, vitézül harcol, bátran védekezik, és nagy győzelmet arat. Így Bálint sem hátrált meg a vértanúságtól menekülve, lesújtott a bálványimádásra azt megsemmisítve, megvédte a hitet azt megerősítve, és győzött szenvedve.
Bálint tiszteletre méltó pap volt, akit Claudius császár magához hívatott és megkérdezte őt, így szólván:
-Mi lelt, Bálint? Miért nem élvezed barátságunkat azzal, hogy a mi isteneinket imádod és hiú babonádat elveted?
Mire Bálint:
-Ha Isten kegyelmét ismernéd, ezt semmiképpen nem mondanád, hanem lelkedet elfordítanád a bálványoktól és Istent imádnád, ki a mennyekben van. Akkor valaki, aki Claudius mellett állt, így szólt: – Mit akarsz mondani, Bálint, a mi isteneink szentségéről?
Mire Bálint:
-Róluk semmit sem mondok, hacsak azt nem, hogy szánalmas és minden tisztátalansággal teli emberek voltak.
Erre Claudius:
-Ha Krisztus az igazi Isten, miért nem mondod meg nekem az igazat?
Mire Bálint:
-Bizony, Krisztus az egyetlen Isten, s ha hiszel benne, lelked üdvösséget nyer, az állam gyarapszik, minden ellenséged fölött győzedelmeskedsz.
Claudius pedig így szólt a mellette állókhoz:
-Római férfiak, hallgassátok, milyen bölcsen és helyesen beszél ez az ember!
Akkor így szólt a prefektus: -Félrevezeti a császárt! Hogyan is hagyhatnánk el azt, amit gyermekkorunktól vallunk?
És akkor Claudius szíve megváltozott. Bálintot egy másik parancsnok őrizetére bízták, és miután annak házába vezették, így szólt: – Uram, Jézus Krisztus, igaz világosság, világosítsd meg ezt a házat, hogy felismerjék: te vagy az igaz Isten!
Mire a prefektus: – Csodálom, hogy azt mondod: Krisztus a világosság. Viszont ha az én lányomat, aki régóta vak, megvilágosítja, megteszem, amit csak kívánsz.
Akkor Bálint imádkozva visszaadta a vak leány szeme világát, és abban a házban mindenkit megtérített.
Azután a császár az Úr 253. esztendeje körül lenyakaztatta.”
*Fordította Vassányi Miklós, In: Jacobus de Voragine (1990): Legenda Aurea. Helikon Kiadó, Budapest. 74.
A Szentek Élete* szerint
Február 14-én a „hagyomány két vértanút és egy püspök remetét tisztel Bálint – latinul Valentin – néven. Századok során alakjuk és tiszteletük összeolvadt, de mindhármukban a szeretet erejét ünnepeljük. A mai Valentin-nap részben a téltemetés-tavaszköszöntés hagyományaiban, részben abban a szeretetben gyökerezik, mely a Bálintokat vezette.”
*Diós István (2009): Szentek Élete. I. köt. Szent István Társulat, Budapest. 318 – 319.
A Jeles napok, ünnepi szokások* szerint
A Bálint-nap időjósló nap volt a várható termést illetően, amikor a hideg és száraz idő jó termést jövendölt. Szívesen ültettek ezen a napon facsemetét is. Úgy tartják (Balmazújvárosban és Debrecenben), hogy ezen a napon választanak maguknak párt a verebek.
*Tátrai Zsuzsanna– Karácsony Molnár Erika (1997): Jeles napok, ünnepi szokások. Mezőgazda Kiadó – Planétás Kiadó, Budapest. 47.
***
Szokás ezen a napon, hogy a szerelmesek apró figyelmességekkel (pl. édességgel, virággal), kedves üzenetekkel, képeslapokkal köszöntik egymást.
***