Olvasni jó! sorozatomban mindig egy érdekes könyvet mutatok be nektek! A választásom most egy olyan könyvre esett, amelyet 2010 novemberében a „The Guardian” brit napilap minden idők tíz legjobban illusztrált gyermekkönyve közé sorolt. Ez nem más, mint Dare Wright (1914 –2001) kanadai-amerikai gyermekkönyv szerző, modell és fotográfus legismertebb munkája, az 1957-ben megjelent The Lonely Doll, azaz A magányos baba című könyve, aminek főszereplője Edith baba és két mackó.


Az előzményekről dióhéjban

Dare Wright az 1950-es években a keresztlányával, Brook Ashleyvel töltött idő alatt és vele közösen kezdte el az Edith(*) nevű, gyermekkori Lenci babáját átalakítani, öltöztetni, valamint a kalandos történeteket kitalálni hozzá és a testvérétől kapott két mackóhoz.
(*) A babát Dare Wright édesanyja, a portréfestő Edith Stevenson Wright vásárolta az 1920-as években és a játék az ő nevét kapta. A Lenci katalógus szerinti 109-es baba 22 inch/55.88 cm magas volt. Az alábbi képen ez a baba kirakat közepén foglal helyet, a kirakatot néző kislány szemmagasságában.


Dare Wright Lenci babája az eredeti megjelenéséhez képest némi átalakuláson ment keresztül az 1950-es években és új megjelenést kapott: szeme kék lett, az eredetileg göndör, aranybarna haját egyenes, frufrus szőke hajra cserélték, amit aztán lófarokba kötve viselt, füleibe arany karikafülbevalók kerültek (így már egészen hasonlított Dare Wright-hoz) és a jellegzetes fodros, fehér kötényt és a rózsaszínű-fehér kockás pamutruhát is ekkor kapta. (Megjegyz.: a baba ruhájának kockás mintája később minden könyvborítón feltűnik.)

A keresztlányával együtt töltött idő alatt Dare hagyta, hogy Brook saját játéktörténeteket találjon ki és hogy a felvételekhez kedve szerint elrendezze a babát és a mackókat, melyeket aztán lefotografáltak, sőt, az így elkészült anyagot könyvvé is kötötték.

Így született meg például 1955-ben, nem sokkal karácsony előtt, Az angyal és a baba története is, ahol a jelmezbe öltözött Brook volt az angyal, Edith baba pedig egy komisz kis kerub, aki betört az égi öltözőbe. Ebben a sorozatban készült az a felvétel, ahol Brook elfenekelte a rendbontó babát. Ez azért (is) érdekes, mert a fenekelős jelenet az 1957-es könyvváltozatban is feltűnt, csak ott Medve úr porolta ki a rosszcsont baba fenekét.

A könyv megjelenésekor a kritikusok egyébként nem kifogásolták a jelenetet, az csak később került a negatív vélemények kereszttüzébe, és a “veréses” tartalmat Dare Wright “gyermekkori traumájával” magyarázták, de Brook szerint semmi ilyesmiről nem volt szó.


The Lonely Doll, 1957

Edith baba története először keményfedeles könyv formában jelent meg 1957-ben The Lonely Doll címen, amit sorozat követett újabb és újabb témákkal.

A történetek főszereplői Edith baba és a két mackó: idősebb Medve úr és Kismackó. (Megjegyz.: A nagyobb mackót a Schuco gyártotta, míg a kismackó a Steiff “Jackie Bear” nevű különkiadása volt. Mindkettőt a legendás new yorki FAO Schwarz nevű játéküzletben vásárolta Dare Wright testvére.)

Az alaptörténet azzal kezdődik, hogy Edith baba egyedül él egy kedves kis házban (valós ház, nem babaház!), ahol mindene megvan, kivéve valakit, akivel játszhat. A baba nap-nap után egyre csak azért fohászkodik, hogy legyenek végre barátai. Egy szép napon meg is kapja, ami után annyira vágyakozik, ugyanis megpillant a kertben két mackót, akik onnantól kezdve a családját jelentik.

A trió kalandjait fekete-fehér képekben, kevés szöveggel meséli el a szerző. Noha a játékok megjelenésében látszólag kevés a mozgástér, szűk mezsgyén mozog, hogy mit tud csinálni a baba és mackó a teststruktúránál fogva, de a fotós olyan ügyesen rendezi el, a saját maga által készített ruhákkal öltözteti és hozza valós helyzetekbe alakjait és teremt hozzájuk nem játék-, hanem emberléptékű tárgyi környezetet, hogy a néző úgy érzi, valóban életre kelt a baba és a két mackó.
Mi ez, ha nem varázslat?

***

Brook Ashley és a játékok
https://www.thestar.com/life/2011/08/08/a_toy_story.html

***

A Lonely Doll babák

1985-ban a Rothschild Doll Company készítette el Edith, a magányos baba játékváltozatát egy kis kosárkás szettel.

https://www.liveauctioneers.com/item/51505107_38-rothschild-doll-co-edith-the-lonely-doll-the

A könyv 40. évfordulójára jelent meg a játékpiacon a The Lonely Doll Collection, ami egy szettben kínálta az Edith baba mintájára készült figurát egy kismackóval és egy játékbabaméretű könyvvel.

https://www.amazon.com/40th-Anniversary-Edith-Little-Color/dp/B00FP17OB2

2005-ben az Alexander Doll Company (ami az első Edith babát gyártotta 1958-ban) új filc változatban készítette el a játékot.

https://dollsmagazine.com/edith-encore/

2007-ben R. John Wright, a könyv 50. évfordulója alkalmából egy limitált kiadású babát készített, kifejezetten gyűjtők számára.

https://www.rjohnwright.com/products/copy-of-edith-the-lonely-doll

***

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük