Olvasni jó! sorozatomban mindig egy érdekes könyvet mutatok be nektek! A választásom most Szabóné Nogáll Janka: Zsófika naplója. Egy babaház története című, 1911-ben megjelent könyvére esett.

A szerzőről

Az írónőről a Magyar Életrajzi Lexikon az alábbiakat írja: „Szabóné Nogáll Janka (1861—1924) írónő. Tanulmányait magánúton végezte. Nagyváradon tanítónői oklevelet szerzett. 1880-ban férjhez ment Szabó Endre íróhoz. 1891-től fejtett ki szélesebb körű irodalmi tevékenységet. Számos ifjúsági munkája, leányregénye és novelláskötete jelent meg. A Divat Szalon, majd a Háztartás c. női lapok szerk.-je volt. 1891-ben beválasztották a Petőfi Társ.-ba. —F.m. Pipiske (Bp., 1895); Zsófika naplója (Bp., 1900); A nagyobbik leány (Bp., 1907).”

Egy babaház története

1910-ben az Uj Időkben megjelent egy cikk a Társadalmi ismeretterjesztő cikkek, genreképek, leírások között egy bizonyos G. tollából Milyen legyen a jó ifjusági könyv címmel. Ebben több könyvet is bemutat a cikk írója, köztük Szabóné Nogáll Janka művét is, amiről így ír:

„Az élet festésében találjuk meg a kapcsolatot Szabóné Nogáll Janka elbájoló regényével, az „Egy babaház történeté”-vel. Az igaz, mély, nemes érzés örökbecsű poézise ragyogja be az egész könyvet, amely aranyos fényben tündököl, mint a tavaszi napsütés. Szabóné Nogáll Janka egyik régebbi gyönyörű regényének, a „Zsófika Naplójá”-nak folytatása tulajdonképpen ez a regény. Zsófikát, akit gyöngéd szeretettel végigkísért azon a szép úton, amely a félhosszú ruhától a menyasszonyi ruháig vezet, ebben a könyvben már mint gondos és bölcs, szerető anyát ismerjük meg, aki megépíti a leánya pirosfedelű babaházát és játék közben, lassan, szinte észrevétlenül megismerteti a háziasszonyi kötelességekkel és mint örök rejtéllyel: a háztartás ezer apró csinjával-bunjával, de amellett sohasem ejti ki kezéből a regény fonalát, amely körül érdekesnél érdekesebb események jegecesednek.” (G. In: Uj Idők, 1910. 16.évf. 51.sz. 590-591.)

A könyvet olvasva szépen lassan kibontakozik előttünk a Bella és Elemér baba számára épülő ház története. Ezek után kinek ne támadna kedve babaházat építeni vagy a meglévőt rendezgetni?

***

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük