Olvasni jó! sorozatomban mindig egy érdekes könyvet mutatok be nektek! A választásom most az egyik kedvenc, régi zsebkönyvemre esett, ami a Móra Kiadó Kolibri könyvek sorozatában jelent meg 1985-ben. Az előszót Moskovszky Éva, a könyvet Majercsik Krisztina írta, a rajzokat Zsámboki Orsolya készítette, a borítót Szabó Árpád tervezte.
A kiskönyv valószínűleg sokak számára ismerős, talán a könyvespolcon meg is van, és a benne bemutatott játékok közül lehet, hogy többen is felismerik saját, vagy szüleik, nagyszüleik játéktárgyait. Az összesen 73 játék leírását tartalmazó kis könyvecske rajzait mindig is csodálkozva néztem: elámultam a háromarcú babán, a lépcsőjáró szőnyeghordókon, a tükör előtt táncoló balerinán. Egy ilyen balerinát mindig is szerettem volna….
A legtöbb játékot múzeumi gyűjteményekben láttam viszont, néhányat pedig egy kis magángyűjteményben nézhettem meg a napokban. Ezek közül mutatok be most pár régi, illetve régi alapján készült új játékot.
Anamorfózis
Ez egy nagyon érdekes és eredetileg egy régi optikai játék, aminek a lényege, hogy az előre elkészített színes lapon ábrázolt torz rajz akkor válik értelmezhető alakká, figurává, ha egy tükörfelületű hengert a papírlap megfelelő pontjára állítunk. Sőt! A rajz nemcsak arányos rajzzá alakul, de a még trükkösebb változatokon a henger forgatásával egyik-másik figura úgy tűnik, mintha mozogna! Régi minták alapján ma is kapható a játék!
INDU, az „indiai csoda”
Ugyancsak megtréfálja az érzékeinket az „indiai csoda” néven emlegetett lemezjáték, amit 1940 előtt gyártott a Lehmann cég Németországban. A mindössze 5 cm átmérőjű, kerek doboz festett felületén két alak látható: az álló, turbános figura egy karddal lesújt a szőnyegen ülő fakír fejére. A fejről tudni kell, hogy az valójában egy “kulcs”, amit teljesen át kell dugni a dobozon, úgy, hogy a hátulján is kijöjjön. Ezek után az optikai illúzió abban áll, hogy a kard úgy csapódik le a fej alá, hogy azt nem vágja át….csak győzze a szemünk követni. Fantasztikus kis tárgy!
Zsebmozgó
A zsebmozgó lényege, hogy az ujjal pörgethető kis füzetben található rajzok egy élőlény vagy tárgy különböző mozgásfázisait ábrázolják, a lapok pergetése pedig mozdulatsorrá fűzi össze a különálló rajzokat, így adva a rajznak a mozgás élményét. Itt éppen egy jégmadár kap el egy halat.
Hajcserélős baba
Az, hogy egy baba megjelenése az öltözetek cserélésével változik, megszokott dolog. De hogy a haja változzon! És igen, egyes távol-keleti (pl. japán) babáknak a külsejét a frizurájuk/parókájuk cserélésével is lehetett változtatni, így pl. az adott ünnepi alkalomhoz lehetett igazítani a megjelenésüket.
Meleg levegővel hajtott szerkezetek
A felfelé áramló meleg levegő elvén működő szerkezetek közül nemcsak a játékok, hanem az ünnepi díszek is népszerűek, pl. a karácsonyi betlehemek, ahol a korongon elhelyezett figurák körbe-körbe haladnak, ahogy a levegő a korong tengelyére erősített lapátokat forgatja. Itt éppen egy fából készült, szép kivitelű Weihnachtspyramide (by Käthe Wohlfahrt) látható, ami négy teamécsessel működik.
Marionett
A zsinórral mozgatható bábjátéknak régi hagyománya van Ázsia-szerte, ahol mindig is többet nyújtott egyszerű szórakozásnál: a bábjátékok tájékoztattak, oktattak, a bábok alkalmasak voltak olyan igazságok, kritikák kimondására, ami az alattvalók, de az udvari méltóságok mások szájából el nem hangozhatott. A képen velem egy burmai marionett látható és a fotó erejéig bábnak álltam én is.
Papír öltöztetőbaba
Ez azért is jó játék, mert házi körülmények között bárki elkészítheti és így változatos ruhatárra tehet szert egy baba. A hordozóanyag (papír) miatt a régi és épen megmaradt papírbabák és ruhák ritkák, hiszen ezek a használat során elszakadtak, elhasználódtak, elvesztek. De a műfaj máig népszerű, hazai, múzeumi körülmények között éppen néhány éve lehetett papírbabákkal is találkozni!
Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum, Sanghay-Shanghai című kiállítás, 2017
Paprikajancsi
A zsinórköteggel mozgatható játékok már az ókorban ismertek voltak, a középkorban pedig népszerű vásári terméknek számítottak a papírból vagy fából készült figurák. Az alsó zsinór megrántásával kezeit-lábait emeli fel a figura.
***