Olvasni jó! sorozatomban mindig egy érdekes könyvet mutatok be nektek! A választásom most egy kis füzetre esett. A Kispajtások Mesekönyve sorozat füzetei között a Móra Ferenc Könyvkiadónál 1961-ben jelent meg magyarul a francia írónő, Micheline Maurel (1916 –2009) A kínai baba című története.
Him Li Co, avagy a nyolcadik gyermek
A kínai baba története franciául 1958-ban jelent meg Him Li Co, avagy a nyolcadik gyermek címmel. A mese egy szegény családról szól, ahol már van hét kisgyermek, akik az ábécé betűi szerint kapták a nevüket: André, Brigitta, Cirill, Daniella, Erik, Fanny, Gabriel. Egy napon, nyolcadik gyermekként egy fiúcska érkezik a családba, aki az édesapa kínai felmenőinek vonásait örökli. Nevet kell neki választani, de az ábécé betűit folytatva a szülők és a gyerekek nem tudnak megegyezni egy H betűs fiú névben, így a baba név nélkül marad.
Ekkor a kínai nagymama portréja életre kel és a nagymama magával viszi a fiúcskát, akit mindaddig nem ad vissza szeretteinek, míg nevet nem találnak neki.
A történet során a kisbaba testvérei felkeresik a nagymamát, belépnek a festménybe, ahol megpillantják ugyan a kínai babát, de nem vihetik magukkal, mert nevet még mindig nem választottak neki.
Hosszas tanakodás után, a mese végére azonban megoldódik a feladat, a gyerekek a Him Li-ko név mellett döntenek és így a nagymama visszaadja a kisfiút a családnak.
A mesék illusztrációit Réber László (1920–2001) – Munkácsy Mihály-díjas illusztrátor, grafikusművész, karikaturista, akinek munkáiból állandó kiállítás látható a székesfehérvári Hetedhét Játékmúzeumban – készítette.
A könyv 1958 óta nem jelent meg új kiadásban Franciaországban egészen 2020 év végéig, amikor is elkészült hangoskönyv változata.
A magyarul megjelent füzet még egy mesét tartalmaz: Mi lenne, ha nem állna meg a lift? címmel. Ebben a történetben a lift önálló életre kel és két kis utasát előbb a Holdba, majd a Föld mélyébe repíti, ahol kiderül, hogy a gravitáció Igazgatója ezer, meg ezer arany- és ezüstszálat tart a kezeiben, amikkel a földfelszínen tartja az embereket. Azonban a szálak el is vághatók….És hogy kinek a szálát vágják el a gyerekek, és ki röppen ki a nyolcadik emeleti ablakon, éppen amikor az almatorta kerül az asztalra, az a meséből kiderül.
***