Érdekes dolog történt a napokban. Jöttem-mentem, intéztem a dolgaimat és minduntalan egy mackó jött velem szembe. Na, nem konkrétan, hanem átvitt értelemben: a mackósajtban, amit ettem, a macimézben, amit a kávémba tettem, a tv maciban, amit a tévében néztem. Vagyis körülvett a mackóság. Ennyi medve nem lehet a véletlen műve – gondoltam, ezért összeszedtem pár dolgot, ami a téma kapcsán eszembe jutott. Tetszés szerint bővíthető.
Elmés-medvés mondások
Alszik, mint a medve. Lássuk a medvét. Aki egy medvét ismer, az mind ismeri. Ne igyál előre a medve bőrére! Megszokta, mint medve a vackort. Morog, mint a medve. Szereti, mint medve a mézet…stb.
Medvés versek
Például Csukás István: Mackómese | Arany János: Régi jó időből | Zelk Zoltán: Kelj fel medve…
És a kedvencem: Romhányi József: Medve-tanköltemény.
Részlet: Felmordult a medve a sok rossz mackóvers hallatán:
-Ez mind kontár! Sarlatán!
Mit gügyögnek, locsognak
szerencsétlen bocsoknak!
Oly negédes némelyik,
hogy már szinte émelyít.
Te szent múzsa, irgalmazz,
milyen ócska rímhalmaz!
Minden sorvég szinte önként adódik.
Majd én írok egy igazit valódit […]
Mesés medvék vagy medvés mesék
Teddy mackó történetét, azt hiszem mindenki ismeri: Theodore Roosevelt (1858-1919), barátoknak csak Teddy (az USA 26. elnöke), bár nagyon szeretett vadászni, egy alkalommal megmentett a pusztulástól egy medvebocsot. A történet híre egy játékgyároshoz is eljutott, aki a gyár játékmackóit Teddy mackójának nevezte el.
Rudyard Kipling A dzsungel könyve című művében az egyik kulcsfigura Bálu (=Medve). Persze a többieket is szeretjük. Akélá (=Magányos), Baghérá (=Párduc), Háthi (=Elefánt), Shér Khán (=Tigris úr), Maugli pedig békát jelent.
Maci Laci is kedves karakter, ő a Yellowstone Nemzeti Park vicces, örökké falánk medvéje, aki előszeretettel fosztogatja a piknikkosarakat.
Micimackó talán a leghíresebb mackó. Alan Alexander Milne (1882-1956) író kisfiának, Christopher Robinnak a játékmackója eredetileg az Edward nevet viselte, de a londoni állatkert Winnie nevű fekete medvéje után a Winnie nevet kapta. Róla mintázta Milne Micimackó (Winnie-the-Pooh) alakját 1926-ban megjelent művében. Az eredeti mackó és barátai a The New York Public Library-ben laknak.
2020-ban a Százholdas Pagony lakóit limitált kiadású érmekollekcióval ünnepelték az Egyesült Királyságban. Az ötven pennys érméken Micimackó, Malacka, Róbert Gida jelent meg, a következő években pedig több szereplővel bővül a kollekció.
Személyes kedvencem volt a Mofli, az utolsó koala (mackó) című rajzfilm az 1990-es években. A mese szerint Mofli a világ utolsó koalamacija, akire nagyon vigyáz a kisbarátja. (Megjegyz.: 2019-ben az Ausztráliában tomboló tűz okán sajnos szomorú apropója volt ennek.)
A külföldiek mellett a magyar gyerekek hazai mackóknak is örülhetnek: itt van Marék Veronika Boribonja, aki kisbarátjával Annipannival mindenféle izgalmas kalandot él át, aztán van nekünk Sebők Zsigmondtól Dörmögő Dömötörünk (korábban Mackó úr), és persze Kormos Istvántól piszén pisze kölyökmackónk, Vackor, és nem utolsó sorban van TV Macink is, aki még az űrben is járt, ugyanis szkafanderbe öltözve elkísérte Farkas Bertalant az űrsétájára 1980-ban.
Kép forrás: Fortepan, Rádió és Televízió Újság, Vörös Ilona felvétele
Kabalamedvék
Emlékeztek Misa mackóra, az 1980-as Moszkvai Nyári Olimpia Játékok kabalaállatára? Viktor Csizikov gyermekkönyv illusztrátor rajzolta meg az alakját. Nyolc évvel később az 1988-as Calgary Téli Olimpia kabalái szintén medvék voltak, pontosabban egy jegesmedve pár: Hidy és Howdy. A 2002-es Salt Lake City-beli olimpia kabalái között szintén volt egy mackó.
Medve, mint csillagkép
A mitológiai történet szerint Zeusz – mint oly sokszor – elcsábított egy nimfát, Kallisztót, aki bár szüzességet fogadott, mégis gyermeket szült, egy fiút: Arkaszt (jelentése medve). Azonban a nimfa és gyermeke nem élhettek békében, mert Zeusz féltékeny hitvese, Héra bosszút forralt és medvévé változtatta Kallisztót. A gyermek Arkasz felcseperedett és kitűnő vadász lett, egy alkalommal pedig szembe találta magát medvévé változtatott anyjával. Le akarta nyilazni – hiszen nem ismerte fel –, de Zeusz megmentette és a csillagok közé emelte Kallisztót, a fiával együtt. Ők ketten tehát a Nagy Medve (Ursa Major) és a Kis Medve (Ursa Minor). A Nagy Medve csillagkép hét legfényesebb csillaga pedig a Göncölszekeret alkotja.
Medve a Bibliában, a heraldikában, helye az attribútumok között
A Bibliában a medve vadállatként magát az ördögöt, falánksága miatt a torkosság bűnét személyesítheti meg. Medve az attribútuma Szent Gálnak, Szent Corbinianusnak. A medve gyakori címerállat, az uralkodói hatalom szimbóluma.
… még mesélhetnék a Medve-folyóról, a medvegombáról, a medvehagymáról, a medvekaporról, a medvetalpfűről, a medvelepkéről, a medveszájról, a Medvetáncról, meg az 1967-es Nemzetközi Játékkiállítás mackóiról…de most ti jöttök. Brumm.
***