2021-ben egy kihívást találtam ki magamnak: szeptembertől karácsonyig, 16 hét alatt, heti rendszerességgel mutattam be a saját gyűjteményemből 16 könyvet és a könyvekhez valamilyen módon kapcsolódó játékot; van, ahol inkább csak vizuális a kapcsolat, máshol tartalmi is.

Jó nézelődést, olvasgatást!

#0
Kóbor Tamás (1912): Aranyhajú Rózsika
Kóbor Tamás könyve azt mondja el, hogy „egy aranyhajú kislányból miért és hogyan lett játszóbaba, kis hercegkisasszony drága, pazar játék babája, aztán, amikor megunták, szemétre dobták, elfeledték, hogyan alakul át újra kisleánnyá, aki soha többé feledni nem tudja a hercegi palota fényét, s szív helyett ésszel, érzés helyett értelemmel nem nyugszik addig, míg hercegnő nem lesz maga is, s nem lesz palotája, fogatja, udvarlója, főleg pedig igazi kőszíve, amit nem indít meg semmi.”
Az aranyhajú babává változtatott kislány története ihletett meg, azért került a könyv mellé a szőke hajú biszkvit baba(*).

*Magáról a babatípusról már írtam korábban, itt: https://lenciproject.com/nancy-ann-storybook-dolls/

#1
Remsey Ágnes (2007): Nem tárgy, nem élőlény – A XX. század krónikája három nyelven: babául, gyermekül és emberül
A könyvben sokféle babáról, játékról van szó, például bohócról is, ezért most én is egy kedves kis bohócot választottam, ami még Velencében szegődött hozzám sok-sok évvel ezelőtt. Érdekesség, hogy egy évet vártunk egymásra, nem azonnal került hozzám, bántam is. De, amikor egy év elteltével visszamentem Velencébe, a bohóc ugyanott ült, ahol annak idején megláttam.

#2
Museum of childhood. A book of childhood things (2012)
Néhány éve a Bethnal Green-i „Museum of childhood” látogatásakor szereztem ezt a könyvet és annyira megtetszett a kiállításon és a könyvben is szereplő ezüst csörgő, hogy igyekeztem hasonlót keresni és találtam is egy csinos darabot a híres Portobello Road-on.

#3
Andy Warhol’s Children Book (1983)
Andy Warhol’s Children Book-jában lemezjátékok dobozainak képe látható, köztük a magyar Roli Zoli, és a Magyarországon is kapható kínai dobolós panda.

Kapcsolódó tartalom: https://lenciproject.com/panda-drummer/

#4
Majercsik Krisztina (1985): Régi, érdekes játékok
Gyerekkorom egyik kedvenc könyve, szívesen nézegettem a benne szereplő különleges játékokat, noha nekem olyanok nem voltak…azóta már más a helyzet, például INDU játékot is sikerült szereznem. Az a játék egy csoda.

Kapcsolódó tartalom: https://lenciproject.com/olvasni-jo-regi-erdekes-jatekok/

#5
Kathy Moreau (1994): Poupées Et Baigneurs Français En Celluloïd – Guide Du Collectionneur
URIKA babákat először a párizsi Musée de la Poupée nevű, privát babamúzeumban láttam.  Igaz, a múzeum már végleg bezárt, de a magyar vonatkozású URIKA babáim azóta szépen gyarapodnak.

Kapcsolódó tartalom: https://lenciproject.com/urika/

#6
Tereza Bruthansová (2014): Libuše Niklová
A híres harmonika cica nem a gyerekkorom játéka, úgy értem, nem azóta van meg nekem, hanem én is ajándékba kaptam néhány évvel ezelőtt. Igaz, a kandúr fülét kicsit megrágta már valaki (nem én:), de azért így is nagyon kedves.

Kapcsolódó tartalom: https://lenciproject.com/a-hires-cseh-macska/

#7
Gina Garan (2000): This is Blythe

Az 1970-es években mindössze egy évig gyártott Blythe babák szokatlan megjelenése kezdetben nem váltott ki nagy sikert. Ám Gina Garan (1964 – ) amerikai fényképész fantáziát látott bennük és fotografálni kezdte őket. Ennek eredménye lett a „This is Blythe” című könyv, amiben minden kommentár nélkül csak felvételek szerepelnek a különböző helyszíneken, szituációkban megörökített babákról, amik manapság is népszerű fotós témának számítanak…Magyarországon is.

#8
Annelore Parot (2011): Jumi
Annelore Parot „Jumi” című könyve a japán fababák, a kokeshik világába kalauzolja el az olvasót. A könyv tele van meglepetésekkel, játékos rejtvényekkel, kreativitásra ösztönző feladatokkal, kihajtható oldalakkal. Az én kokeshi babaképmásom is el tud bújni a fák között.

Kapcsolódó tartalom: https://lenciproject.com/japan-babanak-oltoztem/

#9
Alice und Botho Wagner (2001): Käthe Kruse Puppen
Käthe Kruse-t és az általa készített babákat aligha kell játékos körökben bemutatni. Csodás babái nem is olyan messze tőlünk megtekinthetők a németországi Donauwörthben. A babagyártás a mai napig is zajlik, olykor limitált darabok is piacra kerülnek, mint ez a „Chinese Baby”nek nevezett baba is.

#10
Rose O’Neill (1916): The Kewpie Primer
A Kertész Tódor játékkereskedő 1928-as karácsonyi katalógusában „Marslakó”nak nevezett, Remsey Ágnes által pedig „Köpi” babának magyarított „Kewpie” az egyik kedvenc figurám. Alkotója Rose Cecil O’Neill (1874–1944) amerikai illusztrátor, művész, író. Munkásságának legismertebb alkotásai a Kewpie babák, melyekkel 1909-ben debütált a „Ladies’ Home Journal” hasábjain. A karakter hamar túlnőtt a papír lapjain és háromdimenziós figuraként jelent meg a piacon változatos anyagokból (biszkvit, celluloid, fém, szappan, stb.)

#11
Marék Veronika: Laci és az oroszlán (1961)
Az 1961-ben megjelent „Laci és az oroszlán” című mese nemcsak hazánkban örvend népszerűségnek, Japánban például 1965 óta minden évben megjelenik, és már több százezer példányt adtak el belőle. Az egyiket például nekem. És most egy Antoni Rozi-féle oroszlán ujjbábot ültettem mellé.

#12
Láng István (szerk.): A világ babái (2000)
A választottam most kivételesen nem könyv, hanem füzet, pontosabban füzet sorozat. 2000-ben, kétheti rendszerességgel jelent meg a színes fotókkal illusztrált „A világ babái” című sorozat gyűjthető babákkal. A füzetekben egy-egy baba története és hagyományos ruhájának leírása is szerepelt.

#13
Josephine D. Peary (1901): The Snow Baby, a True Story With True Pictures)
Josephine D. Peary, az északi sarkvidék kutatójának, Robert E. Peary-nek (1856–1920) a felesége és mint az expedíció résztvevője 1901-ben publikálta könyvét, ami a sarkvidéki tartózkodásukról, kislányuk születéséről, ottani életéről szól. A könyv mellé, játékpárhuzamnak egy, a 19. század végétől kezdve cukrásztermékként, tortafiguraként, karácsonyi dekorációként már ismert biszkvit hóbabát (Snow Baby) választottam.

Kapcsolódó tartalom: https://lenciproject.com/olvasni-jo-hobaba/
https://lenciproject.com/hobaba/

#14
Dean’s Ragbook, What’s that? (1903)
A Henry Samuel Dean, brit játékkészítő és könyvkiadó 1903-ban, Angliában alapított cégének rongykönyvét lapozgatva olyan érdekes játékra bukkanunk, mint a christmas cracker, avagy a karácsonyi pukkanós.

Kapcsolódó tartalom: https://lenciproject.com/christmas-cracker/

#15
Rodolfo: Bűvészkönyv (1965)
A sorozatom utolsó előtti választottja Rodolfo 1965-ben írt bűvészkönyve, melyben száznál is több olyan trükk szerepel, melyek különösebb előkészület és felszerelés nélkül kivitelezhetők.
Az ünnepre való tekintettel a trükkök közül én most az egyetlen vágással létrehozható csillagot választottam. Próbáljátok ki ti is, jó móka.

És még egy nagyon fontos megjegyeznivaló: legyünk tekintettel másokra is, ne szóljunk bele produkciójukba, ne leplezzük le őket. Hiszen az ő céljuk is az, ami a mienk: egymás szórakoztatása. Fáradságuk és igyekezetük pedig nem leleplezést, hanem megbecsülést és elismerést érdemel. Ha mi mutatnánk valamit, nekünk se esne jól, ha munkánk gyümölcsét valaki elrontaná.”

#16
A 16 hetes kihívásom vége Szentestére esett. Erre az alkalomra Kate Seredy, azaz Serédi Kató magyar grafikus, illusztrátor „The Christmas Anna Angel” című könyvét választottam és igyekeztem köré gyűjteni az összes, nálam fellelhető angyalt.

Kate Seredy: The Christmas Anna Angel (1944)

Kapcsolódó tartalom: https://lenciproject.com/olvasni-jo-karacsonyi-angyal/

***

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük