Gondolkodtam, hogy farsangkor minek öltözzek be. Több ötletem is volt, pl. cica vagy rénszarvas. De valami igazán kreatívat szerettem volna, így lettem japán baba a kokeshik mintájára.
A kokeshiről röviden
(A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum Japán című múzeumpedagógiai kiskönyve alapján.)
„A japán esztergált babaműfaj képviselőinek története a 19. századig nyúlik vissza, hagyományuk Japán északkeleti régiójában az ottani kézművesség termékeként alakult ki, majd terjedt el az egész országban, ahol területenként eltérő típusokat hozott létre.
A helyi jellegzetességek (díszítésmód, alkalmazott faesztergályos technika, alapanyag-felhasználás) szerint a különböző kokeshi babák osztályozhatókká és felismerhetőkké váltak stílusjegyeik alapján, melyek a mai napig mesterről tanítványra szállnak. Játékként az Edo-korban divatossá vált babák a második világháborút követő gazdasági fellendülés eredményeképpen emléktárgyakként jelentek meg, elsősorban a népszerű japán üdülőhelyek szuvenírboltjaiban. A babák formai megjelenésére jellemző a hengerforma test és az elnagyolt fej, kezük és lábuk pedig nincsen. A felületet díszítő festés alapján még sincs hiányérzete a nézőnek, hiszen a babák egyszerű formáikkal, élénk színeikkel is karakteresek, manapság pedig az iparművészet önálló ágát képezik, motívumai megjelennek a lakberendezési tárgyakon, viseleti kiegészítőkön. A kokeshi nagy becsben áll Japánban ma is. Minden olyan tulajdonsággal rendelkezik, mely a japán művészet sajátossága: az egyszerűség és a fölösleges részletek elhagyása mellett a kifejezés teljességet nyújt.”
És íme, én mint kokeshi:)
***