Néhány évvel ezelőtt a müncheni „Museum Fünf Kontinente”-ben jártam és akkor találkoztam először az Eames elefántokkal…

A Magyarországon is (igaz, hogy csak egy helyen) elérhető kisbútor története az 1940-es években kezdődött, amikor Charles (1907–1978) és Ray Eames (1912–1988) ipari formatervező házaspár kísérletezni kezdett a rétegelt lemez háromdimenziós hajlítási technikáival.


1946-ban a MoMA-ban (The Museum of Modern Art, New York) már kiállították a kísérleti bútorterveiket, köztük az Eames-elefánt egy prototípusát is, azonban az összetett, szűk görbéi miatt technikailag bonyolult kivitelű, magas gyártási költségű elefánt az eredeti tervek alapján akkor nem került sorozatgyártásba.


Az Eames bútorokat először a Michigan állambeli Zeelandban található Herman Miller Company kezdte el gyártani, 1957-ben pedig az európai Vitra licencszerződést írt alá a Herman Miller Co.-val, és a házaspár terveinek gyártásába kezdett az európai és a közel-keleti piacra.

A Vitra portfólióján belül 2007 óta megtalálható az elefánt kisbútor amerikai cseresznye furnérból készült változata és néhány éve forgalomba került a polipropilén elefánt is, különböző színben és méretben, a miniatűr változat különösen kedves lehet a gyűjtők számára.


Take your pleasure seriously!

Nincs munka játék nélkül, főleg ha a tervezésről van szó. A leginkább ikonikus bútorairól ismert Charles és Ray Eames számtalan építészre, tervezőre és művészre hatott. Hatásuk komoly volt, de megközelítésük játékos. Úgy vélték, hogy a játékok nagyszerű ötletek előfutárai és munkáik között olyan tárgyak is voltak, amelyek inspirálólag hatottak felnőttre és gyermekre egyaránt.

© Eames Office, LLC
Kép forrása: https://www.interiordesign.net/articles/13764-toys-designed-by-charles-and-ray-eames-get-a-child-friendly-exhibit-at-vitra-design-museum/


A Vitra Design Múzeum 2017-2018 között a németországi Weil am Rhein-ben rendezett „Play Parade” kiállítás keretein belül az Eames-féle játékokat állította a középpontba, formákkal és színekkel teli térinstallációban.

Charles and Ray Eames, Cut-paper collage for a kite design, 1950. Photography courtesy of Eames Office

Ezt a kiállítást a megálmodói kifejezetten a gyermekek és családok számára tervezték, és kérték, hogy a látogatók kerüljenek közvetlen kapcsolatba a replikákkal, mindamellett, hogy az eredeti terveket és tárgyakat a vitrinekben megtekinthették.

Mivel az Eames házaspár úgy vélte, hogy a játékok azonos értékűek az embert körülvevő mindennapi berendezési tárgyakkal, ezért ugyanolyan figyelmet kaptak. Játékterveiket nemcsak gyermekeknek, hanem felnőtteknek is szánták, akik osztották a házaspár játék iránti lelkesedését.

A kiállítás azt mutatta be, hogy Charles és Ray Eames mennyire komolyan tekintettek munkájukra és a játékokkal végzett kísérleteikre, és hogy a játék miként lehetett számukra a kreativitás fontos forrása, amint ezt saját terveik is bizonyították. A kiállítás túlmutatott Eamesék ötvenes évekbeli játékkoncepcióján. A személyes játékgyűjteményükből származó tárgyak a történelembe nyúltak vissza, így téve azokat a játék kultúrtörténetének részévé, egyúttal lehetővé tették a gyermekek számára a játékok időtlen minőségének megismerését.


***

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük