National Donald Duck Day, avagy június 9-én Donald kacsát ünnepeljük.
Új halhatatlan született: Donald, a kacsa
„Az összes hollywoodi sztárok közül egyedül Donald, a kacsa tudta kereskedelmi értékké átalakítani állandó rosszkedvét. Míg a többi filmcsillagok folytonosan arra törekednek, hogy megnyerjék a közönség kegyét, Donald egyszerűen kikényszeríti azt megvető képével és fenyegető szárnyaival. Más színészek rokonszenves egyéniségeket akarnak játszani, de Donald csak egyet akar, —minél ellenszenvesebb szerepet.
Donald pénteken és 13-án született. Talán ez magyarázza meg a sorsát. Folyton nehézségei vannak és mindig a maga hibájából, de mindent megtesz, hogy megszabaduljon a végzet kezéből.
Mi minden mesterséget nem próbált már? Volt rendőr, tűzoltó, gépész, mogyoróárus, zenész, tenorista stb. stb. De sohasem tudott megmenekülni a bajtól. Mindent megpróbált, de mindig hiába.
Szegény Donald! Nemcsak az emberek, nemcsak az állatok, hanem az élettelen tárgyak áldozata is. De ő nem fél senkitől és semmitől, sem a hernyótól, sem az elefánttól. […]
Donald népszerűbb, mint Miki, mert Miki túlságosan gentleman. Donald sohasem gentleman és ez megérzik a beszédjén is. Donald születésének körülményei titokzatosak. Nem ad interjút s éppúgy keresi a magánosságot, mint Greta Garbó. Postája óriási, bár nincs szekszepilje.”
Így tudósított Donald kacsáról a Magyarország című újság 1936-ban. (43. évf. 241. sz. 9.)
Érdekességek
*Walt Disney (1901–1966) The Donald Duck book című képes mesekönyve 1936 körül jelent meg angolul, magyar nyelven pedig a hazai újságok 1940-ben, mint újdonságot mutatták be Altay Margit (1882– 1972) ifjúsági író fordításában Donald kacsa könyve címmel a Palladis Rt. kiadásában.
*Donald kacsa 2004-ben, amikor a 70. születésnapját is ünnepelte, csillagot kapott Hollywoodban a Hírességek Sétányán.
*Donald öltözete hagyományosan a matrózing és -sapka, nadrágot akkor vesz fel, ha úszni megy.
*Andy Warhol (1928–1987) amerikai képzőművész 1985-ben készítette el Donald kacsát ábrázoló nyomatát.
*Az 1943-as Der Fuehrer’s Face (eredeti nevén: A Nightmare in Nutziland) című amerikai animációs náciellenes propaganda rövidfilmet Donald kacsa főszereplésével a legjobb animációs filmnek járó Oscar-díjjal jutalmazták a 15. Oscar-gálán.
*Donald kacsának középső neve is van: Fauntleroy. Tehát a teljes neve Donald Fauntleroy Duck. A névválasztás a tengerészsapkáján alapulhat, aminek divattörténeti előzménye Frances Hodgson Burnett (1886): Little Lord Fauntleroy (magyarul A kis lord) című regényének divatteremtő viselete. Reginald Bathurst Birch illusztrációi nyomán a regénybeli hős ruházata, a Fauntleroy-öltöny, – ami hagyományosan fekete bársonyból készült, széles gallérral és ír csipke mandzsettával, az egyik oldalon csomózott, derékon áthúzott, széles selyem övvel – rendkívül népszerű volt a 3-8 éves fiúk körében. Ebben a jellegzetes viseletben számos gyermekfotográfia készült, amelyeken fejfedőként a legelterjedtebb viselet a széles karimájú tengerészsapka volt.
https://www.histclo.com/style/suit/faunt/nat/us/gar/head/hat/mat/bbs-mat.html https://d23.com/labor-day-donald-ducks-jobs/
*Kezdetben Donald kacsa másképp nézett ki, mint ahogyan a legtöbben ismerjük. Hosszú csőre volt, a kezei inkább tollakhoz hasonlítottak.
***
BOLDOG DONALD KACSA NAPOT!
***