A 15. századra visszanyúló, végül 1870-ben, Amerikában szabadalmaztatott laterna magica, azaz bűvös lámpás tulajdonképpen a diavetítő elődje, s mint ilyet, vetített képes előadásokhoz használták a falvakba, városokba képes előadást tartani járó vándormutatványosok. Ezeken a bemutatókon a bűvös lámpásba csúsztatott üveglapok képeit nagyítva vetítették ki, a nézősereg örömére, ami így társasági élményt is jelentett.
Bűvös lámpást jobbára már csak múzeumokban (pl. hazánkban is több helyen) lehet látni, ezért igazán különleges élmény, ha hazai magánygyűjteményben is szemügyre vehetünk egy példányt működés közben és kézbe vehetjük a festett üveglapokat.
Nekem egy Bing-féle laterna magicához volt szerencsém, ami a jelzése alapján jól felismerhető. A négyszögformába foglalt GBN jelzés feloldása ”Gebrüder Bing Nürnberg”, ami az Ignaz és Adolf Bing testvérek által 1864-ben alapított vállalatot fémjelzi, amiről a későbbiekben még lesz szó.
A Gebrüder Bing Nürnberg márkajelzései.
A Bing-féle laterna magica, akárcsak a bűvös lámpások általában, egy fémtestű házzal rendelkezik. Ennek a lámpásnak külön jellegzetessége, hogy négy, elegáns, karmos lábon áll.
A lámpásban eredetileg olajmécses biztosította az üvegkép megvilágításához szükséges fényforrást, így a fémház szellőzése alapvető szempont volt. A lámpás oldalsó részén egy kis zárható ajtón keresztül lehetett behelyezni a mécsest, a fémház alsó részén pedig szellőzőnyílások, tetején kis kémény segítette a hő távozását.
A lámpás előlapjába egy nagyító lencsét helyeztek és egy fémlemezt, ahová az üvegképet lehet behelyezni. Ehhez kapcsolódik a hengeres vetítőcső a tövénél és a végén is egy-egy lencsével.
Bing Werke
A vállalat eleinte háztartási cikkek és játékok nagykereskedelmi tevékenységére szorítkozott, majd 1879-ben saját gyártásba kezdett. Tíz évvel később a vállalatot részvénytársasággá alakították, aminek számos kirendeltsége működött Németország egész területén és külföldön, pl. Budapesten is. Az első világháború előtt a Bing vállalat “a világ legnagyobb játékgyáraként” jellemezte magát. Abban az időben a vállalatnak összesen már több mint 4000 alkalmazottja volt. Ignaz Bing 1918-ban elhunyt, halála után a céget már Bing Werke-nek hívták. Az 1920-as években új üzleti területeket hoztak létre, az 1923-as szerteágazó vállalati struktúrájából jól látszik, hogy számos játékgyártó tartozott akkoriban a Bing Művek holdudvarába, köztük a Simon &Halbig, a Kämmer&Reinhardt, Schützmeister&Quendt, stb. A babákon kívül a Bing Werke – többek között – a filc-és plüss-, valamint az optikai- és ónjátékairól is jól ismert volt.
Az 1920-as évek végén a globális gazdasági válság, a pénzügyi és strukturális problémák, valamint a politikai változások végül a játékgyártás 1932-es leállításához vezettek a Bing-konszern más részeinek megmentése érdekében.
***
Könyvajánló
Akit bővebben érdekel a bűvös lámpás története, javaslom Deac Rossell (2008): Laterna Magica. Füsslin Verlag, Stuttgart könyvét.
***