Olvasni jó! sorozatomban mindig egy érdekes könyvet mutatok be nektek! A választásom most egy 1944-ben megjelent, angol nyelvű mesekönyvre esett, aminek illusztrátora egy magyar grafikus volt: Kate Seredy, vagyis Serédi Kató.
Dobozyné [vagy Doboziné] Serédi [vagy Serédy] Kató (1896/97/99(?), Budapest – 1975, New York) író, grafikus, gyermekkönyv illusztrátor hazai tevékenységéről, különösen az 1922-ben megjelent Kis magyarok színháza című kétkötetes képeskönyvről cikkezett több ízben a korabeli sajtó és méltatta kifinomult rajzait.
A halhatatlanságot kereső királyfi tündérmesét és az Áldozat, avagy mi történik éjjel egy fiúintézet éléskamrájában „egyfelvonásos hazafias színjáték”-ot Júlia néni néven Manninger Vilmos világhírű orvosprofesszor felesége, Grill Júlia (Csillag [Stern] Teréz színésznő lánya) írta, aki később a férjével egy bábszínházat is berendezett.
Kató 1922-ben New Yorkba utazott és a nehéz kezdés után, May Massee szerkesztő segítségével a Viking Kiadónál kezdett el dolgozni. Számos amerikai könyv- és tankönyvillusztrációt készített és saját könyveket is írt – Kate Seredy néven – magyarországi gyermekkori élményeiről, a magyar történelemről, mondavilágról.
Néhány ezek közül: The Good Master (1936), The White Stag (1938), The Singing Tree (1944), The Christmas Anna Angel (1944), melyekkel komoly elismeréseket, díjakat is nyert. Ez utóbbi könyv elnyerte például a Caldecott-érmet, amivel 1937 óta az előző év legkiválóbbnak ítélt amerikai gyermek-képeskönyveket ismerik el.
Magyarországon nem nagyon találkoztam a könyveivel (mármint szép, régi példányokkal), bár az említett Kis magyarok színháza olykor feltűnik aukciókon, illetve elő is lehet jegyezni egy-egy könyvet, hátha bekerül a könyvpiacra.
Nekem egy könyvem van, amit Kate Seredy illusztrált, ez a The Christmas Anna Angel, ami egy kedves karácsonyi történet magyar szereplőkkel.
Itt pedig meghallgatható egy interjú Kate Seredy-vel:
***