Olvasni jó! sorozatomban mindig egy érdekes könyvet mutatok be nektek! A választásom most egy angol nyelvű könyvre esett. Egy korábbi, a Snow Baby biszkvitfigurákkal kapcsolatos bejegyzésemben – https://lenciproject.com/hobaba/ – már mutattam a könyv borítóját, de most egy kicsit részletesebben mesélek róla.

Robert E. Peary (1856–1920), az északi sarkvidék kutatója a feleségével, Josephine-nel (1863–1955) és legénységével 1891. június 6-án indult Brooklynból Grönlandra egy fókavadász hajón. Az már önmagában skandalumnak számított, hogy a 19. század végén egy nő sarkvidéki expedícióban vesz részt – többször is –, de hogy még gyermeke is szülessen ott, a távoli hómezőn… Amikor Josephine várandóssága nyolcadik hónapjában járt, mind ő, mind Robert az újságírók és az orvosok kritikáinak kereszttüzébe került. A negatív hangok elnémításához Josephine 1901-ben The Snow Baby, a True Story With True Pictures címen könyvet írt sarkvidéki tartózkodásukról, kislányuk ottani életéről és számos fotót is közreadott.

A könyv borítóján kislányuk, a szőrmébe öltöztetett kis Marie Ahnighito Peary (1893–1978) látható, aki a messzi, hideg északon született, ahol állatszőrmébe öltözött, hókunyhóban lakó, különös kis barna emberek élnek, akiket eszkimóknak hívnak. Ebben a csodaországban nyáron a nap nem nyugszik le, kék-fehér-sárga virágok nyílnak, a füvet rénszarvasok legelik, a vízben fényes, tarka fókák és embernagyságnál hosszabb szarvú narválok úsznak, szarvuk lándzsaként villan ki a vízből. Télen hónapokig sötét van, csak a hold és a csillagok adnak némi fényt. Ezen a csodás vidéken egy nagy hegy lábánál álló kis fekete házikóban, egy szeptemberi napon kislány született, hófehér bőrrel és nagy, kék szemekkel. A kicsi lányt Marie-nek nevezték el és középső névként inuit nevet is kapott: Ahnighito, az első szőrmeruháját készítő inuit asszony neve után.

A képanyagban gazdag könyv egy ragyogó, kíváncsi szemű, boldog és egészséges gyermeket mutatott be. A könyv kelendő volt és profitot is hozott, aminek nagy részét Josephine felhasználta férje kutatásainak finanszírozására.

Akinek van kedve olvasgatni a könyvből, kattintson ide: https://digital.library.upenn.edu/women/peary/snow/snow.html

Aki pedig további női utazók írásairól szeretne tájékozódni, megteheti itt:  https://www.quaritch.com/wp-content/uploads/2016/08/Women-Travellers.pdf

***

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük